top of page
Namaste

YOGA, NEFES, MEDİTASYON

Sağlıklı Beden - Sağlıklı Zihin


Yoga beden hareketlerinin nefes bütünlüğü ve farkındalık ile uygulanmasıdır. ​ Nefes, bedenin hizaya girmesi, omurganın uzaması, derin gevşeme, meditasyon içerir; Bedenin güçlenmesini,  zihnin rahatlamasını destekler.

 

Bilimsel araştırmalar, tek bir yoga dersinden sonra bile stres hormonu kortizolda düşüş olduğunu, kan basıncı ve bağışıklık sisteminin dengelediğini, kişinin daha sakin ve huzurlu hissettiğini göstermektedir.

Uygulama zaman zaman dingin, zaman zaman hareketli akışlarla gerçekleşir. "Uzun süre durağan kalamam", "zor hareketleri yapamam" gibi alışılagelmiş düşünce kalıpları yoga uygulamasını ile ilgili değildir. ​Esnek olmayan, spor yapmamış, zayıf-şişman, güçlü-güçsüz, genç-yaşlı, herkes yoga yapabilir.

​Yoga duruş ve pozdan ibaret değildir. Uygun duruş beden yapısına göre herkes için değişken olabilir.

Yoga yapmak için sadece istemek ve merak etmek yeterlidir. ​Deneyimli olmak gerekmez, duruşlar her ders adım adım ilerler.

Kişi yapması istenen hareketi kendi beden yapısı sınırlarında araştırır. ​Akışlar zihni ana davet eder, eklemleri zorlamadan açar ve tüm bedeni çalıştırır. ​Bedensel ve zihinsel oksijen alımı artar. Hormonlar dengelenir, toksinler atılır, esneklik gelişir, kaslar güçlenir. ​​Duruş düzelir, denge ve odaklanma gelişir.

​Araştırmalar haftada iki gün düzenli yoga yapan kişinin sekiz haftalık gelişimini %188 Esneklik,

%57 Tahammül, %31 Kas Gücü, %7 Nefes gelişimi olarak ifade eder.

Yoga omurga sağlığı, iç organların doğru işlemesi, uykusuzluk, obezite gibi sıkıntılarda rahatlık,

strese bağlı sıkıntılarda azalma, sağlıklı beden - sağlıklı zihin için kişiye katkı sağlar.

Düzenli yoga hayatın sunduğu güzelliklere dair algıların açılımını, huy haline gelmiş olumsuz düşünce kalıplarının çözümünü,  duyguların dengelenmesini, sağlıklı ve mutlu bireyler olmamızı destekler.

Yoga, Nefes, Meditasyon: Welcome

Nefes

Nefes bize verilen en değerli hediyedir. Yaşama nefes ile tutunur, nefesimiz ile yol alırız.

Gün içinde binlerce kez farkında olmadan alıp verdiğimiz nefes yaşam kalitemizin de  göstergesidir.

Doğu felsefesi der ki; İnsan dünyaya belli bir nefes sayısı ile gelir. Kimi hızlı ve sığ nefes ile yaşamı çarçabuk stresle geçiştirir, kimi derin, uzun ve sağlıklı nefes ile yaşamdan keyif almayı tercih eder. Ve sorar … Nasıl yaşamak istersin?

Hızlı, sığ, çarçabuk, stress için de mi? Uzun, sağlıklı yaşamdan keyif alarak mı?

 

Bu güne kadar stres içinde yaşamak istiyorum diyen birini henüz duymadım, bununla birlikte "Nefes sağlıklı olmayı ve yaşamdan keyif almayı etkiler mi?" sorusunu sıkça duymaktayım.

 

Beden enerjisi %80 nefes %20 gıda ile beslenir. Alınan nefes bedenin yenilenmesini, verilen nefes bedenin temizlenmesini sağlar. Nefes alış verişi ne kadar uzun ve derin olursa beden o kadar beslenir.

Farkındalıkla uygulanan çalışmalarda nefes alış verişini sağlayan kaslar güçlenir, nefes kapasitesi artar. Bilinçli nefes bedenin ve zihnin oksijen alımını artırır. Kan basıncı, hormon ve bağışıklık sistemi dengelenir, toksinler atılır, gerginlikler çözülür, günlük hayat kalitesi artar, sakin, huzurlu ve mutlu bireyler olmamızı destekler.

Yoga, Nefes, Meditasyon: Welcome
sualtı Dalış
Yoga, Nefes, Meditasyon: Welcome
bottom of page